• Zastrzeganie dokumentów

Zastrzeganie dokumentów

Utraciłeś dokument? Nie ryzykuj - zastrzeż go w Banku Spółdzielczym w Jordanowie! Chroń najcenniejszy skarb - swoją tożsamość!

Zarówno Klienci Banku Spółdzielczego w Jordanowie jak i osoby nie będące klientami Banku mają możliwość dokonania zastrzeżenia zagubionych lub skradzionych dokumentów tożsamości.

W dowolnej placówce Banku każda osoba może dokonać zastrzeżenia następujących dokumentów tożsamości:

  • dowód osobisty,
  • tymczasowy dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • książeczka wojskowa,
  • książeczka marynarska,
  • paszport,
  • karta stałego pobytu,
  • dokument zagraniczny,
  • inny dokument (niezdefiniowany),
  • oraz dowód rejestracyjny, karty.

Aby dokonać zastrzeżenia dokumentu należy posiadać numer utraconego dokumentu oraz numer PESEL osoby zastrzegającej.

Za przyjęcie lub odwołanie zastrzeżenia dokumentu tożsamości pobiera się opłatę zgodnie z Taryfą opłat i prowizji bankowych Banku Spółdzielczego w Jordanowie dla Klientów Indywidualnych.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na www.dokumentyzastrzezone.pl

W systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego Systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają.

 

 

Weryfikacja numeru PESEL

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości – od 1 czerwca 2024r. mamy obowiązek zweryfikować, czy Twój PESEL jest zastrzeżony.

Co daje zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL stanowi ochronę przed jego wykorzystaniem bez Twojej wiedzy, np. w celu zaciągnięcia kredytu na Ciebie. To zwiększa bezpieczeństwo Twoich danych, a docelowo także finansów.

W jakich przypadkach będziemy weryfikowali Twój numer PESEL?

  1. Bank będzie weryfikował w państwowym rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL, Klientów indywidulanych (konsumentów), którzy mają nadany PESEL i są osobami pełnoletnimi, w następujących przypadkach:

Przed zawarciem każdej Umowy:

  1. rachunku oszczędnościowego i rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego,
  2. o świadczenie usługi płatniczej, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, jeżeli przewidziano w jej treści możliwość zawarcia umowy kredytu lub pożyczki,
  3. kredytu,
  4. pożyczki,
  5. leasingu;
  6. o zmianę umowy, o której mowa w pkt 1 lit. c–e.

W przypadku, jeśli Państwa numer Pesel będzie zastrzeżony nie załatwią Państwo powyższych spraw.

Obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL dotyczy wybranych umów o produkty finansowe, w których na skutek kradzieży tożsamości może dojść do zaciągnięcia w Banku zobowiązania lub wykorzystania założonego na dane konsumenta rachunku w celu prania pieniędzy i finansowa terroryzmu.

  1. Przed dokonaniem w placówce Banku przez posiadacza rachunku bankowego, będącego konsumentem, wypłaty gotówkowej z rachunku bankowego, która pojedynczo albo jako kolejna powoduje, że suma wypłat gotówkowych dokonanych w danym dniu we wszystkich placówkach Banku przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Jeśli spełnisz jednocześnie dwa warunki w danym dniu tj. przekroczysz limit wypłat i będziesz miał zastrzeżony numer PESEL, nie zrealizujemy dyspozycji wypłaty gotówkowej
w żadnej placówce Banku. Dodatkowo, zablokujemy wypłaty gotówkowe we wszystkich naszych placówkach, na kolejne 12 godzin, na wszystkich Twoich rachunkach pomimo cofnięcia w tym czasie zastrzeżenia numeru PESEL w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL.

 

Pamiętaj!

Możesz zastrzec oraz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL:

  • na stronie www.gov.pl,
  • w aplikacji mObywatel,
  • w urzędzie miasta lub gminy.

Po wykonaniu czynności bankowych można ponownie zastrzec swój numer PESEL.

Powyższe zasady dotyczą konsumentów.

Znajdziesz nas też tutaj