Porozmawiajmy o cyberbezpieczeństwie

28-12-2021

Okres miedzy świętami to często czas, w którym spotykamy się z najbliższymi. Czas spotkań może być dobrym pretekstem do rozmów na wiele tematów. Świąteczna etykieta zakłada pomijanie wątków budzących kontrowersje czy tych mogących być kością rodzinnej niezgody, dlatego do worka tematów proponujemy dołożyć, może mało popularny, aczkolwiek niezwykle ważny temat cyberbezpieczeństwa. W końcu każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie naszych najbliższych – również w przestrzeni cyfrowej.

Osobom interesującym się tematem bezpieczeństwa w sieci oraz aktywnym użytkownikom Internetu może się wydawać, że na temat cyberbezpieczeństwa powiedziano już wszystko, a informacje te dotarły do niemal każdego. Mimo to codziennie zdarzają się kradzieże pieniędzy autoryzowane danymi pozyskanymi przez cyberprzestępców.

Namiastką informującą o skali z jaką mamy aktualnie do czynienia mogą być dane zebrane przez zespół CRIST KNF, który podaje że tylko w II kw. 2021 pojawiło się 1300 domen wyłudzających dane od użytkowników. Warto jednak pamiętać że fałszywe domeny to tylko jedna z wielu możliwości wyłudzania danych. Cyberprzestępcy dysponują bowiem arsenałem narzędzi, wśród których aktualnie królują te wykorzystujące różne formy socjotechniki.

Co możemy zrobić? Przede wszystkim ostrzegać i edukować pracowników i Klientów. Dlatego też dziś proponujemy Państwu zapoznanie się z kilkoma grafikami, które prezentowaliśmy również podczas akcji „Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa” – być może będą one punktem wyjścia do rozmów z najbliższymi. Przygotowaliśmy je w nieco innej, bo świątecznej odsłonie, życząc by o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych dbali Państwo przez cały rok.

Do Państwa dyspozycji przekazujemy grafiki z następującymi tematami:

  • Jak się chronić przed oszustwem na OLX?
  • Jak hakerzy wykorzystują socjotechnikę?
  • Jak utworzyć bezpieczne hasło?
  • Sześć złotych zasad bezpieczeństwa w mediach społecznościowych
  • Jak się chronić przed złośliwym oprogramowaniem?

Jak wygląda krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu?

KZBS Bezpieczeństwo w internecie

KZBS Bezpieczne hasło

KZBS Jak się chronić przed złośliwym oprogramowaniem

KZBS Media społecznościowe

KZBS Oszustwo na OLX

KZBS Socjotechnika

Znajdziesz nas też tutaj